کارکنان بانکها و صدایی که به جایی نمی رسد ؟!

سه شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۸۸ -- ۲۳:۴۴

در ماه مبارک رمضان دلم می خواست تا اینجا کمتر مطلب بنویسم و یکم بیشتر در حدی که شایسته این ماه هست با خودم خلوت داشته باشم . اما …
این روزها مباحث زیادی هستند که می شه به انها پرداخت ، مانند سرنوشت مدیریت بانک صادرات و برنامه خصوصی سازی بانک صادرات و همچین اوضاع احوال سهام بانک صادرات در بورس و بحث شیرین بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا و .
اما بحث عدم افزایش ضرایب بانکهای دولتی و حاشیه های اون باعث شد که ، سعی کنم تا باز هم مثل سابق به وضعیت کاری خودمون و مشکلاتی که در محیط کار با انها روبرو شدیم و خواهیم شد ، فکر کنم

اما حتما گلایه دبیر مجمع اسلامی کارکنان بانکها از جناب رئیس کل را شنیده اید . اینکه بعد از گذشت چند ماه از سال هنوز اقدامی در جهت افزایش حقوق کارکنان بانکهای دولتی صورت نگرفته و تازه زمزمه هایی برای افزایش تنها 9% ضرایب کارکنان بانکهای دولتی است .
امروز در بانک نگار دوستی اشاره کردند که کارکنان بانکها هم باید مثل قضات داری حقوق و مزایای عالی باشند تا خدای نکرده تطمیع نشند
با خودم گفتم ، ایا براستی ما به خاطر گریز از این قبیل امور خواهان افزایش حقوق و مزایا هستیم ؟؟؟
چه چیزی باعث می شه که غالب و شاید همه کارکنان شبکه بانکی توقع شرایط مالی و کاری بهتری دارند ؟؟

زیاده خواهی ؟ توقع نابجا ؟

من به شخصه زیاد اعتقاد به بحث جلوگیری از فساد کاری با افزایش حقوق و مزایا ندارم ؟هر چند منکر تاثیر اون هم نیستم
چون دوستان و همکاران خودم شریف تر و شایسته تر از اون می دونم که این موارد تاثیر انچنانی بر سلامت کاری ایشان داشته باشه .
اگر در جایی اختلاس یا گرفتن رشوه یا فسادی شکل می گیره ، قطعا زمینه های اخلاقی در ان میان رعایت نشده و
به نظرم دلایلی که موجب انتظاراتی چون افزایش حقوق را در بین کارکنان بانکها پدید می اورد ، به شرایط کاری انها بر می گردد و در مقایسه ای که بین ایشان و اکثر ادرات دولتی دیگر خواهید داشت ، نمی توانید منکر تفاوت شرایط کاری انها شد .
سالهاست که حکایت سختی و مشکلات کار درمحیط بانکها در دل اکثریت کارکنان بانکهاست ولی با این همه هنوز هم می توان شاهد بود که دوستان ما نسبت به شرایط کاری خود نگران و شاکی هستند .

چرا یک بار و برای همیشه تلاشی برای توجیه کارکنان برای دور کردن این شائبه یا توجیه کردن مسئولان و مدیران برای رفع این قبل نگرانی ها صورت نمی گیرید .
خوشبختانه در فضای کنونی براحتی می توان با برهان قاطع به افکار عمومی پاسخ داد ! چرا این اتفاق در مورد ما کارکنان بانکها نمی افتد ؟
باور کنید گاهی شک می کنم که مبادا من دچار یک توهم و تلقین شده ام و هیچ فشاری در محیط کار و سیستم بانکی ما بر کارکنان وجود نداد !
استدالال من هم این است که اگر چنین بود ، چرا مدیرانی که بنا بر ادعای بیشترشان از همین باجه ها بر خواسته اند ، پس از نشستن بر مسند مدیریت بانکها به نوعی از وضعیت باجه نشینان غافل یا نسبت به انها بی اعتنا می شوند !
اگر هم چنین نیست چرا هیچ تغییر محسوسی در سیستم حاکم به وجود نیامده  ، که موجبات نهایت رضایت مندی کارکنان را فراهم اورد !

ایا براستی هیچ نگرانی در بدنه و گروه پایین هرم سازمانی بانکهای ما وجود ندارد ؟

ایا کار بانک را نباید در زمره مشاغل سخت و زیان آور به حساب اورد ؟

ایا نباید در نقطه ای مدیریت بانکها و شبکه بانکی برای دفاع از کارکنان خود اقدام کند ؟

اگر هم واقعا مدیران ما اعتقادی به تصورات و توهم های کارکنان خود ندارند ، چرا این ذهنیت را به نوعی رفع نمی کنند ؟

گاهی اوقات از مدیریت و سیستم درون سازمانی بانکها چنان گله مند می شوم که …

قطعا چنین برداشت و باوری در بین کارکنان بر روند بهره وری و پیشرفت سازمانی بانکها تاثیر منفی خواهد داشت ؟

ایا نباید برای گریز از این هزینه ها اقدام کرد ؟

اما نکاتی که از نگرانی های کارکنان بانکها می توان ذکر کرد :

ساعت شروع و پایان کار بانکها در مقایسه با سایر ادرات و سازمانها
نقش محوری بانکها در اقتصاد کشور ، خصوصا در شرایط حاکم جهانی چند سال گذشته در تقابل با ایران که تلاش تاثیر گذار و تایین کننده این سیستم موجب گذر کشور و دولت از شرایط حاکم شد
غیر قابل قیاس بودن ساعات کار مفید کارکنان بانکها با بیشتر ادارات و سازمانها
سختی و مشقت کاراهایی از قبیل تحویلداری و تعهدهایی که در بانکها برای مسولین شعب پدید می اید ..
حضور همیشگی کارکنان بانکها در همه شرایط جوی و مناسبتی و حتی بحرانهای اجتماعی و سیاسی ..
فرسایش شدید جسمی و ذهنی کارکنان بانکها در دوره اشتغال و بعد ان ..
شغل و حرفه‌اي که في‌نفسه اضطراب‌آور و تنش‌آفرين براي هر انسان است كه علاوه بر همه اين دشواري‌ها، كمبود فضاي كاري و امكانات رفاهي موجود بانك‌ها را نیز می توان اشاره کرد .
خطراتی که متوجه کارکنان بانکها می باشد : از قبل چک های جعلی و تقلبی ، کسر صندوق ، سرقت و …
عدم استفاده از مزایای شغلی از قبیل مرخصی های ساعتی و روزانه به بهانه های مختلف ..
در جالی که کارمفید انجام شده توسط کارکنان بخش اداری کشور کمتر از دوساعت در روز ارزیابی می شود ساعت کارمفد روزانه انجام شده توسط کارکنان بانکها بیش از 6 ساعت در روز است
تسط بیش از حد مشتریان به واسطه نیاز بانکها به مشتری که خود موجب فشارهایی روحی مضاعفی بر کارکنان بانکها می شود .
کارکنان بانکها همیشه از استرس ناشی از کار رنج می رند و این دغدغه فکری و ذهنی برای به سلامت گذشتن از یک روز بی ضرر کاری را همراه خود دارند .
کارکنان بانکها به سبب مواجهه با همه گروه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی در جامعه باید از یک ظرافت و اگاهی در نوع برخود و به تعبیری دارای یک بینش رفتاری مبتنی بر روانشناسی افراد باشند تا به توانند از تقابل با همه قشها سربلند از اصل تکریم ارباب رجوع گذر کنند .
و …

www.odyssei.com/gallery/1044_alone_on_preikestolen.jpg

اما دلایلی که می توان بر عدم اراده مسئولین برای بهبود وضعیت فعلی بیان کرد :

حتما چند روز قبل تیتر بعضی از خبرگزاری ها و جراید را در مرود سخنان یک عزیز دل در خطبه نماز جمعه در مورد بانکها شنیده اید ؟ اینکه بانکها کمر مردم را شکسته اند !!!؟؟؟

باور کنید چین ذهنیتی هم در تصمیم گیری عزیزانی که تصمیات جامع را در قبال کارکنان بانکها یا فراتر از این در مورد شبکه بانکی اتخاذ می کنند ، می توان اشاره کرد .

دیدگاهی که نظام بانکی فعلی کشور را ربوی می داند ، بیش از هر زمان ممکن تاثیر گذار است و نوعی می توان نقش انها را در امورات شبکه بانکی مشاهده نمود !

البته ناگفته نماند که گاها ایستادگی شبکه بانکی در مقابل بعضی دستورات دولت در چند سال گذشته ، موجب شده است که یک جبهه برای تغییر  سیستم مدیریت نظام بانکی بیشتر از همیشه همسو با تفکر مقابل شکل بگیرد . ………

یک تصوری در بین عموم مردم وجود دراد که کارکنان بانکها حقوق میلیونی دریافت می کنند و در رفاه کامل هستند . اما به واقع ميزان حقوق و مزايايي دريافتي كاركنان سيستم بانكي از بسياري از دستگاههاي دولتي پايين تر است .
به طور مثال چند روز قبل دوستی می گفت : شنیدم به کارکنان بعضی بانکها چند میلیون تومان به خاطر افزایش حقوق دادند (وام ضروری)

در ماه قبل یک کارشناس در یکی از سایتها فرموده بودند که دولت نباید در صورت تایید افزایش 25% درصدی کارکنان بانکها به مانند کارمندان دولت ، به یکباره این ضرایب را اعمال نماید ؟ حالا چرا ؟ چون همیشه افزایش حقوق گروه از کارکنان دولت باعث افزایش فزاینده تورم می شود ؟!!

یا شاید یادتان باشد نماینده محترم مجلس در ایام ماضی باز هم فرموده بودند که کارایی کارکنان بانکها به نسبت سایر ادارات پایین است ؟ اون هم کمتر از یک ساعت در روز !!!

یاد داستان فیلم سیب ممنوعه می افتم که چه طور تصویری از یک کارمند بانک نمایش داده بود ؟
براستی ایا اگر این نقش و شخصیت برای یک مامور انتظامی یا یک معلم یا پرستار بود ، زمین و زمان را به هم نمی دوختند که چرا به صنف کاری ما جثارت و گستاخی نموده ید ؟
یادم نمی اید که هیچ بازخوردی از این فیلم در سیستم بانکی مشاهده کرده باشیم ؟!
چرا باید ما کارکنان باید همیشه از مدیریت سازمانی و البته فرا سازمانی خود اسیب پذیر باشیم ؟

اما …
سالها قبل در مطلبی می خواندم که اقای احمدی نژاد در جایی از رسیدگی به امور کارکنان بانکها سخن گفته بودند و شرایط سخت و مشقت آور کارکنان بانکها را تایید کرده بودند ، اما افسوس که این امیدواری هم …

بیش از گذشته ضرورت حضور و شکل گیری جریانی که بتواند از حقوق و خواسته های کارکنان بانکها در مجامع تصمیم گیری نظام حمات و دفاع نماید ، احساس می شود . باید تلاش کرد تا خود کارکنان بانکها نیز نقشی موثر در بهبود شرایط کاری خود داشته باشند .
امید ان داریم که مسئولین مربوطه با نگاه کارشناسی و واقع بینانه و منصفانه به بررسی شرایط کاری کارکنان بانکها اقدام کنند و در نهایت تلاشی مضاعف را در جهت رضایت مندی کارکنان شبکه بانکی بکار گیرند .

همگی تایید خواهند که رضایت مندی کارکنان یعنی رضایت مندی مشتریان ، بهره وری بیشتر ، سلامت کاری بالاتر و در انتها سود اوری بیشتر …
به امید انکه بیشتر از همیشه به به این سرمایه عظیم و به تعبیری به مشتریان اولیه و همیشگی شبکه بانکی بیش از پیش عنایت و توجه شود در احقاق حقوق این عزیزان کوتاهی صورت نگیرد .

به امید روزهایی بهتر ، همگی شاد و سعادتمند باشید ..

ارادتمند صمدی

پ.ن ۱: هفته بانکداری به همه همکاران شبکه بانکی تبریک عرض می کنم .

پ.ن 2لینک کارکنان بانکها و صدایی که به جایی نمی رسد؟!
در سایت بانک و بیمه

پ.ن ۳: لینک کارکنان بانکها و صدایی که به جایی نمی رسد؟!

در سایت تابناک

پ .ن ۴: سعی کردم مطلب برای چند سایت و روزنامه ارسال کنم حتی برای رئیس کل ، امیدوارم که شما دوستان و همکاران عنایت و کمک خودتون دریغ نکنید

مهدی صمدی

کارمند بانک صادرات و دانشجوی دکتری مدیریت مالی هستم . علاقه مند به مباحث بانکی ، بازارهای مالی ، بورس و سهام و مدیریت منابع انسانی و ...

More Posts

 1. چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۸ -- ۰۵:۵۳

  با سلام وخسته نباشید .در قسمتی اشاره شده که کارکنان بانکها هم باید مثل قضات داری حقوق و مزایای عالی باشند تا خدای نکرده تطمیع نشوند .
  چون بانک یک سازمان مالی است با این مطلب موافقم در روزنامه دنیای اقتصاد مورخه 11/06/88ادر سمطلبی را براتون می ذارم امید وارم مطالعه فرمائید .در ضمن با اجازه شمارا لینک کردم
  http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=172556

 2. آفتابگردان
  پنج شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۸۸ -- ۱۰:۲۰

  به نظر من باید از صنعت فیلم سازی هم کمک گرفت ! برخی از مردم فکر می کنند اگر پولی از کارمند بانک اضافه گرفتند حتما از خزانه دولت تامین می شود و ان را سهم پول نفتشان می دانند!!!!!!در قالب فیلم ها و سریالهای تلویزیونی برخی نکات را بایدبه مردم اموزش داد.
  کارکنان بانک احتیاج به بیمه های و پشتیبانی بسیار قوی دارند( نه این بیمه های پر از اشکال کنونی )
  یکی از بهترین راههای ما با توجه به شرایط کنونی حرکت سریعتر به سمت بانکداری الکترونیک است.برنامه های تبلیغاتی بانکها در صدا و سیما باید به سمت تبلیغات آموزشی گام به گام برود.
  و من اگر یک مدیر بودم تحویلدارن را نیروهای قراردادی استخدام می کردم.وقتی پول رسان خزانه کارمندان قراردادی شرکتهایی ویژه با وثیقه های سنگین هستند تحویلدار هم کارمند قراردادی می شود گرفت.
  در سکوت و متانت فوق العاده مدیران شبکه بانکی شکی نیست!!!!!که این ادب مدیران ما به سمت تضییع حقوق بانکداری و بانکداران در کشور داره سوق پیدا می کند!!

 3. شادن
  پنج شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۸۸ -- ۱۹:۴۵

  صبر کنین ببینم کی کمر کی رو شکونده مشتریانی که وامهای کلان از بانک گرفتند و هیچ استردادی از طرف ایشون انجام نشده در کل می شه گفت این وامها بر باده !!!!شده اند
  نمی دونم واقعا چی بگم؟طرف وامش رو گرفته رفته پول بانک رو اونم نه 7 رقمی 8 رقمی شاید بیشتر از 10 11 رقمی حالا هم دیدین ایشون رو سلام مارو هم برسونین بی زحمت —-خوبه دیگه !!

  اتفاقا دیروز با یکی از دوستان بحثش بود سر یه 5000 ریالی کارمزدبازنشسته ها جلوی وزارتخونه شون صف می کشن اون وقت به ما چی می گن

  خدا شاهد اقای صمدی چندین و چند بار اتفاق افتاده که خیلی ببخشید اومده فیش بنویسه پرسیده 210 هزار تومن رو چه طوری می نویسن انسانی که چند سال پشت نیمکت از رقم به حروف نوشتن رو به من یاد می داد الان نمی تونه تومن رو به ریال بنویسه اگه حقوقش کم شده یا یه 5000 ریال ازش کم شد راس میره طرف اعتراض ولی ما چی ؟؟؟ اگه اینجوری کار می کردیم ……..

  امیدوارم حرفام حال ناشکری نداشته باشه
  ولی حداقل مرخصی ها رو ازمون دریغ نکنن یه تحویلدار حتما با این اوضاع کاری وروحی به مرخصی احتیاج داره

  شب تاریکست
  دل قووی دار
  سحر نزدیک است

  حالا یه چیزی بچه های مرکز استانمون تعریف می کردند با اینکه بعد از ظهرها اکثرن چون ادارین نمی مونند ماهی 120 ساعت اضاف کاری دارن اما ما شهرستانی ها با اینکه باجه عصر هم داریم 50 ساعت

  موفق باشید یاعلی

 4. انتظار
  پنج شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۸۸ -- ۲۱:۵۶

  سلام
  از همکارای بانک ملی هستم
  بالاخره حقوق ما هم زیاد شد!!
  البته 9 درصد
  خوش به حال شما که با خصوصی شدنتان کلی سود کردید.
  برای ما هم دعا بفرمایید

 5. پنج شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۸۸ -- ۲۲:۱۸

  سلام و خسته نباشید
  با ارزوی قبولی طاعات در این ماه مبارک
  مطلب مهم و بجایی بود که دغدغه همه کارکنان بانکهاست و مشکلی که با این اوضاع هیچوقت درست نخواهد شد…
  به امید دیدار

 6. جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸ -- ۰۰:۳۶

  ممنون که خیلی کامل و جامع نوشتید.
  ولی واقعیت اینه که از ماست که برماست .
  ببخشید ولی باید بگم ما بانکیها معمولا برای احقاق حقمون بخار کافی نداریم .
  مدیرامون که قطعا تامین هستند و کارمنداشون هم که دیگه بی خیالش …
  من معمولا به همکاران وبلاگ نویس توصیه می کنم بیشتر در مورد وضعیت خودمون بنویسن تا افکار عمومی و مسئولین بیشتر متوجه واقعیت اسفناک زندگی بانکیها شوند ولی متاسفانه می بینم همچنان اکثر مطالب رو به آموزش مسائل بانکی به مردم اختصاص میدن که البته خیلی خوبه ولی نباید بی خیال خودمون و خانوادمون باشیم.
  مطمئنا اگه حداقل از طریق همین وبلاگهای کوچکمون هم مدام دردمون رو بگیم بالاخره گوش شنوایی خواهدشنید.

 7. جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸ -- ۰۲:۵۳

  آق متی خصوصی داری لوففا”

 8. جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸ -- ۰۳:۴۱

  انچه البته به جایی نرسیده است فریاد است

 9. همکار از بانک صادرات
  جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸ -- ۰۷:۴۲

  زمانی که معترضی می گن تو مجرده چرا مطمئن باشین حتما مسولین رسیدگی می کنند !!! اول بایست به رییس خودمون بگیم که اضافه کاریمون رو کم نکنه بعد در مورد افزایشها صحبت کنیم هر موقع هم هیت مدیره یا مدیر وقت نسبت به اضافه کاری ها ناراحت نمیشه رییس مستقیم معترض میشه که زیاد براتون نوشتند ..
  با این اوضاع …. هیچی نمی گم

 10. جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸ -- ۱۳:۵۸

  دوست عزیزم ..آقای صمدی
  از قدیم گفتند که :”حرمت امامزاده را متولی اون نگه میداره”…
  وقتی که از زبان رئیس جمهور عزیز ، حرفهای غیر کارشناسانه ای در مورد بانکها شنیده میشه، از یک خطیب جمعه ای که فقط دروس حوزوی(آن هم دروس حوزوی 30سال پیش) را فقط حفظ کرده چه توقعی داری؟! متاسفم که دولتمداران هم به گفته های امثال این آقا استناد میکنند!!

 11. جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸ -- ۱۹:۴۱

  باسلام
  در جامعه ای که منتقد طرد می شود.ایضا کارمند منتقد و خلاق تهدید تلقی می شود و قس علیهذا که حوصله نگاشتن انرا ایضا احضاء انها را ندارم.جسارتا بنابر تجربه ای که دارم پرداختن به این موضوعات ثمن بخس هم نمی ارزه.به باور این قلم زمانی برای شنیدن گوشی نیست یا اصلاحا یه گوش در است و گوش دیگر دروازه ….
  این روزها کمتر اینترنت میام با اینترنت قرهم ولی چه کنم که دعوت شما را نتونستم رد کنم .مجددا و موکدا معروض می دارم مساعی جمیله جنابعالی مسموع است ولی …
  علیهذا به همین مختصر افاقه میکنم زیرا دست ودلش را ندارم
  ایام عزت مستدام

 12. همکار بانک رفاه
  شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۸۸ -- ۲۲:۱۲

  سلام
  بانک شما را نمیدانم اما در بانک ما هر کس اعتراض کنه و حرف بزنه اول فرایندی اش را کم میکنند بعد هم جابجایی و تبعید در مناطق پرت همه اینها را اضافه کنید به تحقیر و توهین و تهدید روسا و مدیران مافوق (روسای مافوق ).و خط و نشان کشیدن های روزانه و ….
  من سکوت را انتخاب میکنم .
  میدانید این سیستم به تنها چیزی که فکر نمیکنه منابع انسانی و مشکلاتش است.
  جالب اینجاست که در همایشها و هسته های پژوهشی هم اولین صحبتی که دارند اینه که نیروی انسانی را فراموش کنید و روی مطالب مهمتری بحث کنید.

  هنوز نفهمیدند اگر نیروی انسانی راضی باشه اون وقت تمام مشریان راضی خواهند بود.دیگه بی انگیزگی معنا نداره.

  موفق باشید.

 13. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۸ -- ۲۲:۵۹

  یا شاید یادتان باشد نماینده محترم مجلس در ایام ماضی باز هم فرموده بودند که کارایی کارکنان بانکها به نسبت سایر ادارات پایین است ؟ اون هم کمتر از یک ساعت در روز !!!

  عجب

 14. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۸ -- ۲۳:۰۲

  آقا راه دور نریم تو دوست و آشنا و فامیل هم کم نیستند کسانی که فکر میکنند کارمند بانک ماشین چاپ پول داره و …..
  آواز دهل شنیدن از دور خوش است !