گروه بانکی و بورس

سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ -- ۲۲:۴۴

روابط عمومی بانک مرکزی، براساس مصوبات یک هزار و دویست و پانزدهمین جلسه شورای پول و اعتبار، حداکثر نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و موسسات اعتباری معادل ۲۰ درصد و سقف نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی هنگام عقد قرارداد بین بانک‌ها و موسسات اعتباری و مشتری، معادل ۲۲ درصد تعیین شد. اعطای تسهیلات در چارچوب عقود مشارکتی با نرخ سود بالاتر از سقف تعیین شده نیز منوط به ارایه طرح توجیهی لازم توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری و تایید آن از سوی بانک مرکزی است.

همچنین شورای پول و اعتبار، اقدام اخیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی براساس بخشنامه ابلاغی توسط بانک مرکزی به حداکثر ۱۸ درصد برای سپرده های یکساله و حداکثر ۱۰ درصد برای سپرده‌های کوتاه مدت کمتر از سه ماه را تایید و تصویب کرد.

پ.ن :

این روزها خبرهای خوبی در جهت افزایش سود اوری بانکها بگوش می رسه و می تونه باعث دلگرمی و خوش بینی سهامداران و سرمایه گذاران بانکی باشه .

کاهش نرخ ذخیره قانونی در شرایط خاص و رعایت موارد مورد اشاره بانک مرکزی ، الزام بانکها به تامین حق الوکاله سهم بانک و سهامداران از محل اختلاف  درامد های مشاع و سود پرداختی به مشتریان، کاهش نرخ سود پرداختی به مشتریان و کاهش هزینه ها ، تک رخی شدن نرخ ارز و احتمال شناسایی سود از تسعیر رخ ارز ، رفع تحریم ها و باز شدن سوئیفت و افزایش در امدهای ارزی بانکها ، فروش دارایی ها و کاهش مالیات پرداختی و شناسایی سود ناشی از فروش و تهاتر دارایی ها و شناسایی ارزش واقعی دارایی ها بانکها و ….

همه اینها می تونه سود فعلی بانکها رو با دید محتاطانه دو برابر کنه و با گرفتن پی بر ای 5 می شه امید به افزایش قیمت حداقل پنجاه درصدی تا مجمع سالیانه ، از بانکهایی داشت که می تونند از فرصت های ذکر شده بیشترین سود ببرند .

 

مهدی صمدی

کارمند بانک صادرات و دانشجوی دکتری مدیریت مالی هستم . علاقه مند به مباحث بانکی ، بازارهای مالی ، بورس و سهام و مدیریت منابع انسانی و ...

More Posts

 1. مجتبی
  پنج شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴ -- ۱۵:۱۱

  سلام بر اقای صمدی
  بالاخره پزشک معتمد بانک تاییدمون کرد و از شنبه دوره اموزشی بدو خدمت ما شروع میشه . خدا رو شکر.

  ولی متاسفانه ادم از اطراف حرف هایی میشنوه که دلسرد میشه مبنی بر اینکه بانک صادرات خیلی بین نیروهای جدید (که بیمه تامین اجتماعی هستن) و قدیمی ها توی حقوق و مزایا فرق میذاره. آیا درسته این حرف ها ؟

  • مهدی صمدی
   جمعه ۷ اسفند ۱۳۹۴ -- ۱۳:۴۴

   سلام
   به سلامتی…
   راستش نمی دونم چیه داستانی که می فرمایید .
   به هر حال اگر هم این طوری باشه نمی تونه همیشگی باشه و باید به حالت تعادل در بیاد …
   باید خودتون ثابت کنیم تا به موقعیت های بالاتر برسیم ، حقوق و مزایا هم با همت خودمون بالا و بالاتر خواهد رفت
   موفق باشید