پول نقد از صحنه خارج می‌شود

جمعه ۸ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۱:۰۴

۱۵۰۵۲۷۱۹۳۷۳۵_cash_624x351_ap

در کشورهای غربی روز به روز استفاده از پول نقد کمتر و کمتر می‌شود. در دانمارک قانونی در دست تصویب است که انتشار اسکناس از سال ۲۰۱۷ را ممنوع می‌کند. در محافل مالی و اقتصادی جهان بحث‌های گسترده‌ای در باره خوب و بد این روند در جریان است.
سال ۲۰۱۳ در یک سرقت بانک در سوئد اتفاق کم‌سابقه‌ای روی داد. سارق متوجه شد که بانک گرچه بانک معظم و مشهوری است ولی پول نقدی در آن نیست و دست از پا درازتر از بانک خارج شد. کسی هم که این روزها در استکهلم برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی بخواهد بلیطش را با پول نقد بخرد کلاهش پس معرکه است، چون تنها با کارت می‌توان بلیط خرید.
حذف تدریجی پول در کشورهای اسکاندیناوی البته صرفا به این موارد محدود نمی‌شود، بلکه در مبادلات و خرید و فروش‌های روزانه مردم هم گرایش به این سوست.
در همین راستا، دانمارک شاید به‌زودی اولین کشوری باشد که در آن پول نقد نقشی در معاملات و خرید و فروش‌ها نخواهد داشت. بنا بر قانونی که در این کشور در دست بررسی است و احتمالا با رای بالای نمایندگان به تصویب خواهد رسید، از سال ۲۰۱۶ فروشندگان مغازه‌ها می‌توانند پول نقد قبول نکنند و تنها برای فروشندگان مواد غذایی و مراکز درمانی و دارویی دریافت پول نقد اجباری خواهد ماند.
ظاهرا این استثناها در واکنش به انتقادهایی است که حذف پول را برای سالمندان و بیماران مبتلا به زوال عقل (دمانس) مشکل‌ساز می‌دانند، زیرا بسیاری از آنها قادر نیستند کد و رمز را به خاطر بسپارند.
ولی این قانون از جهتی دیگر هم آماج انتقاد است. منتقدان می‌گویند که اقشار ضعیف گاهی امکان داشتن کارت بانکی را هم ندارند، چون به سبب فقرشان، بانک‌ها آنها را در ردیف مشتریان “غیرقابل اعتماد” دسته‌بندی می‌کنند.
منتقدانی هم هستند که از این که دیگر امکانی وجود ندارد که پول خردی برای تشویق کف دست بچه‌ها گذاشت یا آنها را برای خرید جنسی کوچک به بازار فرستاد، با حذف کامل پول مخالفند. از نظر این مخالفان، آسانسور در ساختمان‌ها هر چقدر هم که جای پله را گرفته باشد، ولی به حذف کامل پله منجر نشده است و در مورد رقابت میان استفاده از کارت بانکی و پول هم نباید غیر از این باشد.

بانک مرکزی دانمارک از سال ۲۰۱۷ از چاپ اسکناس معاف می‌شود
کارت جای پول
بنا بر قانون در دست تصویب در دانمارک، بانک مرکزی این کشور از سال ۲۰۱۷ از چاپ اسکناس معاف می‌شود.
مسئولان وزارت دارایی و بانک مرکزی دانمارک می‌گویند که استفاده وسیع مردم از کارت‌های اعتباری عملا پول را در مبادلات عمومی به حاشیه رانده است و با توجه به هزینه امنیت و نقل و انتقال پول نقد، ادامه استفاده از آن فاقد موضوعیت شده است. آنها همچنین تاکید دارند که پرداخت‌های بانکی و عدم استفاده از پول نقد کنترل بر میزان درآمد فروشگاه‌ها و شرکت‌ها را آسان‌تر می‌کند و جای کمتری برای فرار مالیاتی باقی می‌گذارد.
کارت اعتباری رایج در دانمارک دان کروت (Dan Krot) نام دارد و در کشوری با ۵ میلیون ۶۰۰ هزار جمعیت، ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تا از این کارتها مورد استفاده است. در سال ۲۰۱۴ هر دانمارکی به طور متوسط ۲۱۰ بار از این کارت‌ها در خریدهای روزانه‌اش استفاده کرده است.
پرداخت با تلفن‌های هوشمند نیز جای خود را در دانمارک باز کرده است. هر دارنده تلفن هوشمند می‌تواند با نصب افزونه مخصوصی به نام Mobile Pay که بانک‌های دانمارک در اختیار می‌گذارند پای صندوق که رسید تلفن خود را در مقابل یک دستگاه “تلفن‌خوان” بگیرد و پرداخت را به راحتی انجام دهد. هزینه این اقدام بانکی کم و به عهده فروشنده است، نه خریدار.
در سوئد هم حالا کار به جایی رسیده است که بسیاری از بانک‌ها فاقد خودپرداز (عابربانک) شده‌اند و خرید بلیط وسایل نقلیه هم با پول نقد ممکن نیست.
کارت بانکی
یکی از انتقادها این است که بانک‌ها به بسیاری از آدم‌های کم درآمد، کارت ارائه نمی‌کنند
استدلال‌های موافقان
تحولاتی که در کشورهای اسکاندیناوی در زمینه پولی در جریان است البته صرفا مختص به این کشورها نیست و به بحثی دامنه‌دار در میان محافل بانکی و مالی جهان بدل شده است. مقالات و استدلال‌هایی که کنت روگوف، از مسئولان ارشد پیشین صندوق بین‌المللی پول و ویلم بویتر، از مقام‌های بالای بانک سیتی گروپ آمریکا در این زمینه مطرح کرده‌اند بسیار توجه برانگیز شده‌اند.
در این بحث‌ها مسائل بهداشتی مربوط به انتقال میکروب و ویروس از راه دست به دست‌شدن پول یا هزینه‌های امنیتی و نقل و انتقال پول نقد اهمیت چندانی ندارند و استدلال‌ها بر مسائل دیگری متمرکز است.
یکی از مزیت‌های حذف پول از سیستم مالی و اقتصادی جهان خشک‌شدن معاملات بزهکارانه و بازارهای سیاه است. سدکردن به کارگیری نیروی کار به صورت غیرقانونی و دشوار کردن امکان تجارت مواد مخدر نیز از دیگر مزیت‌های حذف پول نقد عنوان می‌شود.
البته بانک‌ها هم از این حذف کم سود نمی‌برند، چون همه دارایی‌ پولی شهروندان در حساب‌های بانکی‌شان ذخیره می‌شود و نگه‌داشتن پول در کیف و گاو صندوق، چه در خانه و چه در جاهای دیگر موضوعیت نخواهد داشت. این به معنای افزایش سرمایه بانک‌ها و قدرت مانور بیشتر آنها در فعالیت‌های خود است. ضمن این که خرید و فروش با کارت‌های اعتباری یا افزونه‌های تلفن‌های هوشمند، بر خلاف خرید و فروش‌های نقدی، برای بانک‌ها هم محل درآمد است و آنها از این رهگذر هم سود می‌برند.
پول و سود منفی
پول در عین حال واحدی برای محاسبه هم هست و همچنین، به خصوص زمانی که بانک‌ها، مثل دوران کنونی به سوی سود بسیار پایین یا حتی “سود منفی” سیر می‌کنند، نگهداری‌ پول نقد عملا راهکاری برای ممانعت از کاهش ارزش سرمایه‌هاست.
در سال‌های اخیر که با توجه به نرخ پایین سود یا حتی رواج سود منفی، بانک‌ها عملا در اروپا و آمریکا سودی به سپرده‌ها نمی‌دهند و حتی برای نگهداری پول مشتریان از آنها کارمزد دریافت می‌کنند، نگه‌داشتن پول نقد در گاوصندوق‌های شخصی یا بانکی به‌صرفه‌تر است، امری که نقیض هدف مسئولان اقتصادی کشورها در پایین‌آوردن نرخ سود، یعنی سوق‌دادن جامعه به مصرف و هزینه بیشتر و تبعا رونق بیشتر تولید تلقی می‌شود.
اما زمانی که پول نقد از سیستم مبادلاتی حذف شود، عملا این راهکار (انباشت پول در گاوصندوق‌ها برای حفظ ارزش دارایی) هم فاقد موضوعیت خواهد شد و جز سپردن دارایی به بانک راه دیگری برای شهروندان نمی‌ماند.
مدافعان حذف پول از سیستم مبادلاتی و تجاری البته خواهان حذف یک باره آن نیستند. پیشنهاد این است که در مراحل اولیه اسکناس‌های درشت حذف شوند و معاملات با پول نقد هم در سطح معینی مجاز باشند.
در همین راستا ایتالیا خرید و فروش‌های نقدی بالای هزار یورو را از سال ۲۰۱۱ ممنوع کرده است. در فرانسه نیز از پاییز امسال سقف خرید و فروش نقدی به همین میزان کاهش خواهد یافت.
در حال حاضر همراه‌داشتن بیش از ده هزار یورو پول نقد در سفرهای فرامرزی در درون اتحادیه اروپا یا از خارج به این اتحادیه ممنوع است. به عبارتی دولت‌ها چه به لحاظ کنترل بیشتر درآمدها، تبادلات مالی و اخذ مالیات واقعی‌تر از آنها، چه از جنبه مهارکردن معاملات بزهکارانه (مواد مخدر و…) که عمدتا برای لو نرفتن باید از طریق پول نقد انجام شود و چه برای خشکاندن منابع مالی تروریست‌ها، استفاده گسترده از پول نقد را بیش از پیش ممنوع می‌کنند.
در کنار این عوامل، گسترش هر چه بیشتر استفاده از کارت‌های اعتباری یا افزونه‌های مخصوص در گوشی‌های تلفن هوشمند برای معاملات روزانه که هزینه‌ای هم برای مشتری ندارد و نیز انتقال بخش بزرگی از خرید و فروش‌ها به اینترنت که با امکاناتی مانند سرویس پی پال انجام می‌شود، به علاوه تلاش بانک‌ها برای کسب سود و درآمد بیشتر همه دست به دست هم داده‌اند که روز به روز پول نقد بیشتر و بیشتر به حاشیه رانده شود.
البته روند یادشده عمدتا به کشورهای اروپایی و آمریکا محدود است و کشورهایی مانند ایران که نظام بانکی‌شان مشکلات زیادی دارد، بحران‌ها و نوسان‌های اقتصادی دائما بر مسائل پولی هم سایه می‌اندازد، اعتماد میان جامعه و دولت هم مخدوش است و نظام‌های مبادلات الکترونیک هم در ابتدای راه است، تا رسیدن به این مرحله راه درازی را در پیش دارند.
با این همه، به نظر نمی‌رسد که این کشورها هم کلا از این روند برای مدتی مدید بیرون بمانند.

منبع : بی بی سی

مهدی صمدی

کارمند بانک صادرات و دانشجوی دکتری مدیریت مالی هستم . علاقه مند به مباحث بانکی ، بازارهای مالی ، بورس و سهام و مدیریت منابع انسانی و ...

More Posts

 1. ss
  جمعه ۸ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۲:۰۳

  سلام اقای صمدی
  من حدود یه ماه پیش خواستم از بانک قوامین وام بدون سپرده بگیرم گفتن فعلا دارن سودارو کم میکنن بعدا بیا
  به نظر شما و با توجه به اطلاعاتتون حداکثر سود چقد میشه؟؟حدود 40 روز پیش 30 درصد بود

  • مهدی صمدی
   شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۱:۱۰

   سلام
   معمولا بدون کارکرد حدود 4 درصد بیشتر می شه …
   فکر نکنم کمتر از 27 یشه …

 2. سید
  یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۰:۵۱

  سلام
  من 7 تومن وام بدون سپرده با بازپرداخت 4 ساله و سود 30 درصد شرایطشو پرسیدم ماهیانه میشد حدود 260 تومان، و در کل حدود 12 تومن باید پس میدادم
  حالا اگه من بخوام 9 تومن بگیرم ماهی چقدر میشه؟؟یا مثلا 10 تومن؟؟
  تورو خدا خودتون حساب کنین من هرچی حساب میکنم نمیتونممممم
  و در اخر ایا بانک قوامین مطمئنه؟

  • مهدی صمدی
   دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۳:۴۷

   سلام
   برای گرفتن وام همه جا تاییده و نگرانی نداره …
   مبلغ تسهیلات
   100,000,000
   نرخ تسهیلات
   30
   تعداد اقساط به ماه
   48
   سود وام
   72,828,770
   مجموع بدهی
   172,828,770
   مبلغ هر قسط
   3,600,599
   *****************************
   مبلغ تسهیلات
   90,000,000
   نرخ تسهیلات
   30
   تعداد اقساط به ماه
   48
   سود وام
   65,545,893
   مجموع بدهی
   155,545,893
   مبلغ هر قسط
   3,240,539

 3. محمد
  یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۱:۱۳

  سلام من خواستم تو بانک ملت یه حساب روزشمار باز کنم اول کارمند بانک گفت سیستم قطع هست بعد گفت بشین شاید وصل بشه که نشد منظورش سیستم استعلام از ثبت احوال بود گفت برو فردا بیا فرداش رفتم گفت عکس شما تو سیستم ثبت احوال نیست و فقط مشخصاتت هست اما عکس نیست گفت باید بری ثبت احوال اطلاعات بروز کنی رفتم ثبت احوال به من گفتن برو سازمان ثبت احوال تو خیابان ولیعصر که من دیگه نرفتم خواستم بپرسم چیکار باید بکنم باید حتما برم ثبت احوال؟ این چه خدماتی هست که میدن آخه؟ من میخوام با ساتنا یه پولی برای پرداخت جریمه سربازی به حساب دولت واریز کنم آیا میشه از یه بانک دیگه این کار بکنم به بانک ملی هم رفتم گفت عکست نمیاد به نظر شما برای پرداخت از طریق ساتنا به کدوم بانک برم که این مشکلات نداشته باشه چون خیلی برام مهم هست ویه هفته بیشتر وقت ندارم بعضی از دوستان میگن باید وجه حتما از طریق بانک ملت یا ملی با ساتنا واریز بشه وگرنه برگشت میخوره آیا همچین چیزی تو بانکداری صحت داره؟ از کدوم بانک بریزم که به مشکل نخرم

  • مهدی صمدی
   دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۳:۳۸

   سلام
   استعلام برای افتتاح حساب انجام می شه…
   جریمه سربازی فکر کنم از هر بانکی که حساب دارید می تونید انجام بدید …
   اگه مشکل استعلام حل نشد تصویر کارت ملی و پشت اون برام بفرستید تا ببینم جواب استعلام چه طوره ؟

 4. محمد رضا احمدی خرم از جهرم
  چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ -- ۰۰:۰۷

  سلام
  من بعد از کلی گشت و گذار فهمیدم شما زودتر از جاهای دیگه سوالات بانکی رو جواب میدین

  من دیروز رفتم از بانک مهر وام بدون سپرده بگیرم گفتن حدود 10 تومن باید فاکتور لوازم خانگی ببرم سوالم اینه من از کجا بیارم همچین چیزی؟؟ایا خرید فاکتور زیاد خرج داره؟؟؟؟

  • مهدی صمدی
   چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ -- ۱۶:۵۲

   سلام
   باید فاکتور لوازم خانگی ایرانی تهیه کنید از فروشگاه لوازم خانگی …
   از قیمت های احتمالی فروش خبری ندارم …
   اگه احتمالا فاکتور صادر نکردند ازشون بخواین که پیش فاکتور بدند
   شاید بانک از پیش فاکتور ایراد نگرفت و قبولش کرد .

 5. محمد رضا احمدی
  چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۱:۵۹

  شما مطمئنی کالای ایرانی فقط؟؟؟؟؟
  اخه اون هیچی نگفت ایرانی یا خارجی!!
  باید تو یه فاکتور مثلا بنویسن یه یخچال 3 تومن یه ماشین لباسشویی 5تومن؟؟
  یا فاکتورا جداجدا؟؟
  بانک شک نمیکنه فاکتور الکیه؟

  • مهدی صمدی
   پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ -- ۰۹:۲۹

   سلام
   معمولا کالای ایرانی قبول می کنند .
   یک فاکتور با دو سه تا کالا باید باشه
   بانک ممکنه باز یک تاییده از فروشگاه بخواد و گرنه کاری نداره اگه پول به حساب شمار واریز کنه و چک برای فروشگاه نکشه …

 6. محمد رضا احمدی
  چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۲:۲۸

  یه سوال دیگه من 10 تومن وام میگیرم حدود 16 تومن پس میدم به نظرتون طبیعیه؟؟؟

  • مهدی صمدی
   پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ -- ۰۹:۳۰

   مدت و نرخ ؟

 7. محمد رضا احمدی
  پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۳:۰۱

  سلام و ممنون از جواباتون

  ولی یکم منو ترسوندین!خب اینجوری که من شنیدم حدود300 یا 400 تومن پول فاکتور میشه

  واقعا احتمال داره بانک بهم پول نده و چک بده بحساب فروشگاه لوازم خانگی؟؟؟؟؟نمیشه اصرارشون کنی پول بدن؟

  اخه من بدون سپرده از بانک قوامین میخوام بگیرم اونا خودشون وام کالا رو پیشنهاد دادن!

  راستی نمیشه از فاکتور لب تاب یا طلاجات استفاده کرد؟

  سوال بعد من 10 تومن وام با سود 30 درصد میگیرم و چهارساله 17-18 تومن پس میدم طبیعیه؟؟؟؟؟؟

  واقعا ناامید شدم گفتین چک میکشن برا فروشگاه

 8. محمد رضا احمدی
  پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۳:۰۴

  من اصلا به بانک نگفتم وام برا خرید کالا میخوام
  خودش مدارک مورد نیازو بهم داد که حدود 10 تومن فاکتور لوازم خانگی میخواست
  این یعنی ما باید پول وامو فقط برا لوازم استفاده کنیم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟

  راستی شما از وام 5 تومنی فرهنگیان اطلاع ندارین سودش و بازپرداختش چطوره؟

 9. محمد رضا احمدی
  پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۳:۰۶

  یادم رفت سوال اخر

  ایشالا اگه وامو بهم بخوان بدن و مدارکم کامل شه حدودا چند وقت طول میکشه بهم برسه؟

  و اینکه شما بانکی سراغ ندار وام بدون سپرده بده و فاکتور نخواد؟؟

  شرمنده اجرتون با امام حسین

  • مهدی صمدی
   جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ -- ۱۰:۳۴

   سلام
   معمولا که برای فاکتور پول نمی گیرند .
   شما پیش فاکتور بخواه
   اگه فروشگاهی اشنا باشه از اونجا فاکتور بگیر که با امضا چک بانکی بتونید پولش بگیرید .
   بعضی بانکها پول به حساب مشری می ریزند .
   شما باید برای گرفتن وام یک فاکتور ارائه کنید حالا لوزم خانگی شد یا تعمیرات مسکن یا خرید خودرو یا …
   وام فرهنگیان خبر ندارم ازش
   ده تومان سودش هفت و سیصد می شه
   شاید هم فاکتور لپ تاپ قبول کنند بپرسید

 10. محمد رضا احمدی
  جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۳:۲۰

  سلام

  نه داداش فاکتور مجانی نمیدن 4 سال پیش 50 تومن بود الان میگن 400 -500 تومنه چون میگن اداره مالیات گیر میده بهشون

  و در اخر اونا فقط از من فاکتور خواستن نگفتن حتما برو لوازم خونه بخر
  شما بانکی نمیشناسی وام بدون سپرده بدن؟؟؟
  اصلا بانک خود ششما نمیده؟
  ایا بانکی هست بازپرداخت بدون سپردش بیش از 4سال باشه؟

  بحرحال ممنون

  • مهدی صمدی
   شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ -- ۱۶:۵۶

   سلام
   شاید توی شهر دیار ما کمتر ملت نامهربون شدند …
   از مغازه دار پیش فاکتور خواستی ؟ اون کمتر سخت می گیرند ها …
   بانک صادرات وام بدون سپرده بخشنامه کرده ولی یادم نیست اقساطش چند ماه بود .
   مدت بیش از 48 ماه کم امکانش هست که بدند

 11. محمد رضا احمدی
  شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ -- ۲۳:۱۸

  سلام

  صد در صد مطمئنم حداقل 200-300 باید برا فاکتور بدم

  فک نکنم پیش فاکتور قبول کنن/گفتن فاکتور فقط

  شما خودت مگه صادرات نیستید؟؟

  یعنی بانک صادراتم میده بدون سپرده؟اگه بیش از 4 سال باشه عالیه

  در اخر یه پست ثابت تو سایتت بزن مربوط به سوالات بانکی
  خیلی ثواب داره امار سایتم میره بالا

 12. maryam
  دوشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ -- ۰۰:۳۶

  سلام
  ببخشید بدجور زندگیم لنگ شده سی وپنج تومان بدهکارم ازکجا میتونم وام بدون سپرده وفوری با بازپرداخت طولانی مدت بگیرم توروخدا جان بچه هام زندگیم داره میپاشه
  خدا خیرتون بده الهی

  • مهدی صمدی
   دوشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ -- ۱۵:۱۰

   سلام
   اغلب بانکها دو نهایتا سه ساله وام می دند که باید درصدی از وام قبل از وام گرفتن توی حساب بریزید .
   به بانک صادرات مراجعه کنید و شرایطش بپرسید