مقایسه پنج بانک برتر در حوزه پرداخت الکترونیک سال 91

سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۱ -- ۱۹:۲۵

براساس آخرین آمار بانک مرکزی در زمینه عملکرد بانک‌های کشور در حوزه پایانه‌های فروش در اردیبهشت 91، بانک‌های ملت، صادرات، ملی،  پارسیان و سامان به ترتيب در صدر فهرست درصد سهم بازار پایانه‌های منصوبه قرار دارند اما صدرنشینی در حوزه درصد سهم بازار مبلغ و تعداد تراکنش در این ماه نیز به بانک ملت تعلق دارد.

بانک ملت با سرمایه‌گذاری و تبلیغات مناسب در سال‌های اخیر 44/96 درصد از مبلغ و 22/52 درصد تعداد کل تراکنش‌های کشور را از آن خود کرده است.

در این میان بانک ملی نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته و رتبه دوم مبلغ (19/28) و تعداد تراکنش (18/15) را داراست. این بانک امسال در حالی رتبه سوم پایانه‌های منصوبه را داراست که سهم بازار آن از 15/23 (رتبه دوم در سال 90) به 16/61 درصد افزایش یافته و همچنین رتبه چهارم تعداد تراکنش (17/48) را به رتبه دوم در سال جاری (18/15) تبدیل کرده است.

شبکه پایانه فروش بانک صادرات ایران در یک سال گذشته رتبه سوم خود از سهم بازار مبلغ تراکنش را (15/37) حفظ کرده است. این بانک صاحب دومین شبکه گسترده دستگاه‌های کارتخوان (16/78) در کشور است و 11/89 درصد از کل تعداد تراکنش‌ها از طریق شبکه پایانه فروش این بانک انجام و پردازش شده است.

 

بانک پارسیان در دو حوزه درصد سهم بازار پایانه‌های منصوبه و مبلغ تراکنش رتبه چهارم خود را در یک سال گذشته حفظ کرده و با از دست دادن حدود دو درصد از سهم بازار تعداد تراکنش، در این حوزه سوم است.

بانک سامان نیز اگرچه با اختلاف زیاد نسبت به چهار بانک دیگر، امسال در رتبه پنجم قرار دارد اما درصد سهم بازار این بانک در سه حوزه مورد بررسی افت نداشته و در هر مورد یک درصد رشد داشته است

ایران کیش

مهدی صمدی

کارمند بانک صادرات و دانشجوی دکتری مدیریت مالی هستم . علاقه مند به مباحث بانکی ، بازارهای مالی ، بورس و سهام و مدیریت منابع انسانی و ...

More Posts

  1. محمدرضا روحی
    یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۱ -- ۰۹:۱۰

    باسلام و تشکر دوست عزیز درمورد بانکداری خرد هم بنویس.
    پاینده باشی