هزینه های بانک ها

دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ -- ۲۲:۰۸

هزینه های بانک ها عمدتا شامل موارد زیر می باشد:

هزینه های حقوق، عمومی و اداری

هزینه مطالبات مشکوک الوصول

هزینه های مالی ،هزینه کارمزد پرداختی

هزینه های ارزی ، سایر هزینه ها

عمده ترین هزینه های بانک به شرح زیر می باشد .

هزینه های عمومی و اداری

هزینه های حقوق و دستمزد و مزایای پرسنل ، عمومی و اداری که امار نشان می دهد بانک صادرات از بانکهایی است که در  هزینه عمومی و اداری در میانه جدول امار به نسبت پرسنل و شعبه در دو سال گذشته بوده است که در نسبت کمترین هزینه رتبه  هففتم و هشتم را در سال 93 در شبکه بانکی داشته که به نظر هزینه های بالایی نسبت به شبکه بانکی نداشته است .

هزینه مطالبات مشکوک الوصول

که به نسبت های مختلف بابت تسهیلات سررسید گذشته بانکها از درامد های بانک کسر و ذخیره خواهد شد .

البته ذخیره‌ هم خود دو طبقه دارد: اول «ذخیره عام» یا عمومی و دیگری «ذخیره خاص». هر بانک باید به اندازه 5/1 درصد تسهیلات اعطایی خود را ذخیره عمومی بگیرد، اما اگر تسهیلات از حالت جاری خارج و در طبقه سررسید گذشته وارد شد، باید 10 درصد ذخیره بگیرد اگر وارد طبقه معوق شد 20 درصد و اگر وارد طبقه مشکوک الوصول شد باید تا صد درصد ذخیره‌ بگیرد؛ یعنی اگر به طبقه آخر رفت احتمال وصول مطالبات بانک بسیار اندک می‌شود؛ بنابراین بانک باید تا صددرصد میزان مطالبات مشکوک‌الوصول خود، ذخیره بگیرد.

بانک صادرات در این هزینه در  جایگاه دوازدهم از نوزده بانک فعال شبکه بانکی در سال 93 می باشد .

هزینه های مالی
هزینه های مالی بانک ها عموما شامل هزینه بهره تسهیلات دریافتی بانک ها می باشد، این هزینه بهره هم می تواند بهره تسهیلات دریافتی از دیگر بانک ها  بوده و یا هزینه تسهیلات دریافتی از بانک مرکزی باشد. در واقع بانک ها به دلیل کمبود نقدینگی مجبور به دریافت وام می باشند.
که رتبه بانک صادرات در میان کمترین هزینه هفتم در سال 93 می باشد .

مهدی صمدی

کارمند بانک صادرات و دانشجوی دکتری مدیریت مالی هستم . علاقه مند به مباحث بانکی ، بازارهای مالی ، بورس و سهام و مدیریت منابع انسانی و ...

More Posts

 1. علیرضا
  جمعه ۱۸ تیر ۱۳۹۵ -- ۲۲:۰۶

  سلام
  من همکارتون در استان تهران هستم. امسال اولین سالیه که اسخدام شدم. موضوعی که این مدت بعد از استخدام در بانک صادرات ذهن من رو مشغول کرده اینه که درآمد پرسنل بانک صادرات نسبت به بانک های دیگه چگونست. (به صورت ویژه نسبت به بانک ملت و بانک سپه کهشرایط استخدام در این بانک ها رو هم داشتم ولی به علت اینکه در بانک صادرات مشغول شده بودم انصراف دادم). اگر براتون مقدوره کمی اطلاعات در مورد حقوق و مزایای بانک صادرات در مقایسه با بانک های دیگه و اختلاف هایی که وجود داره در اختیار بنده بزارید.

  • مهدی صمدی
   دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ -- ۲۱:۴۷

   سلام عزیزم
   متاسفانه مقایسه کلی ندارم ولی توی گروه های بانکی عضور شو ، امارش دربیار

   • علیرضا
    چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ -- ۲۰:۱۳

    سلام
    ممنون از شما
    فقط چه جوری می تونم تو این گروه ها که فرمودید عضو بشم؟

    • مهدی صمدی
     چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ -- ۲۲:۳۴

     سلام
     از برنامه تلگرام جستجو کنید