صداقت ، درستی و انصاف ؟؟؟ !!!

یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ -- ۱۷:۰۸

امروز بزرگی از عدم صداقت رایج و معمول در مملکت گله و شکایت داشت  و سخنان فصیح و بلیغی از جانب کارشناسان نقل کردند.

امروز اخبار شبکه خبر نگاه می کردم بیش از ربع ساعت فقط از آشوبهای مردم در غرب به خاطر وضع بد اقتصادی خبر می داد .از وضع سخت زندگی مردم و بیکاری و تعطیلی کارخانجات و ورشکستگی دولت ها و سقوط بازارهای مالی و …….

اما چشمان رسانه های جمعی ما بر شاخصهای ذکر شده در ایران بسته شده و از بیان ان خودداری می کنند . ایا این سیاست در حال اجرا  موجب نمی شود که مردم نسبت درستی و صداقت بی اعتنا و کم رغبت شوند ؟

ای کاش ما که  از نادر شدن فضیلت و درستی در زندگی اجتماعی، اقتصادی و سازمانی ما شاکی هستیم  ،  به عملکرد خودمون و اطرافیانمون در  زیر مجموعه سازمانی و محیط اجتماعی توجه می کردیم و می دیدم ایا با صداقت و درستی و فضیلتهای انسانی همخوانی داشته یا خیر ؟

فروش سکه و طلا به ملت ، ثبت نام حج عمره ، دادن مسئله دار مجوز و همچنین لغو مجوز بعضی بانکها و موسسات  ، افزایش افسار گسیخته نرخ ارز ، اعلام رشد اقتصادی و نرخ تورم ، فساد بزرگ شبکه بانکی ، انتخاب مدیران شایسته بانکها ، اعلام نرخ واقعی بیکاری ، نحوه استفاده از صندوق ذخیره ارزی و ……

بحث گسستتی اخلاقی جامعه و سبک شدن ارزشهای اخلاقی در جامعه ،  درد  و قصه پر غصه و حکایت جانسوز و عالمگیر خیلی هاست و قابل تایید است .

ای کاش همه ما  کمی هم صداقت و جثارت داشتیم و بعد از نقد فضای عمومی جامعه ، عملکرد و نتیایج عملکرد خودمون در نزد وجوان بیدار  عمومی بسنجیم و ببینیم فضای عمومی جامعه چه نظری درباره ما دارند ؟

اگر چنین اتفاقی که  بر اساس اصول اخلاقی است  ، صورت بگیره و هر کسی درستی و صداقت در گفتار ، رفتار و عملکرد خویش مورد ازریابی قرار بده ، و در صورت نشانه هایی از ضعف نسبت به بیان و اعتراف ان یا حداقل نسبت به اصلاح ان اقدام کند ، دیگر شاهد رشد چشمگیر و ازاردهنده دروغ ، تزویر و نفاق در جامعه نخواهیم بود .

در فضایی هستیم که کسی شهامت انتقاد و نقد کردن دیگری و بیان برخی حقایق ندارد و همگی در سکوتی مرگبار نشسته ایم و به شیب تندی می نگریم که در انتهای این مسیر قرار دارد .

در سالروز بعثت پیامبر اعظم ص  ، اسوه و نمونه اخلاق و ترویج دهنده خیر و خوبی میان امت ، ارزو می کنم که شاهد روزهایی باشیم که صداقت و درستی و اخلاق خوب و پسندیده در جامعه اسلامی ما همه گیر شود و فضایی برای طلوع خورشید پنهان مهیا گردد.

 

مهدی صمدی

کارمند بانک صادرات و دانشجوی دکتری مدیریت مالی هستم . علاقه مند به مباحث بانکی ، بازارهای مالی ، بورس و سهام و مدیریت منابع انسانی و ...

More Posts

هیچ دیدگاهی تا اکنون ثبت نشده است.