ربا …

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ -- ۲۳:۰۴

*ربا نه تنها راه حل نیست، بلکه راه بند است،

ربا و جریمه دیرکردی که حرام است را بانک‌ها از مردم می گیرند، به کارمندان خود به عنوان حقوق می‌دهند

و آن‌ها نیز به خانه و زندگی خود می‌برند و این بدین مفهوم است

وقتی کار حلال نباشد مستقیم حرام می‌شود و به جهنم می‌رود*

 

16793_10151136038695947_2001360202_n

یک موقعی یک نفر کلامی می گه که خیلی های دیگه هم همزمان همون حرف زدند ولی شنیدن از جانب ایشان ادم به فکر فرو می بره و به قولی خراب می کنه …

با این حرفشون من خراب کرد و یا باید کارم عوض کنم یا حرف یکی دیگه رو گوش کنم …

اما صحبت از دیرکرد تسهیلات و اشکالات شرعی اون با سفر رئیس کل به قم باز هم خبری شد .

می گم اخه رئیس خوب و مهربون حالا رفتی خودت نظر مراجع بپرسی یا اونها هنگام عرض ارادت حضرت عالی ، گوشکشی کردند و بازهم این موضوع به شما گوشزد کردند …

اصلا بگذریم …

می خوام بدونم وقتی جریمه دیرکرد داریم و نزدیک یکصد هزار میلیارد مطالبات داریم ، اون وقت اگه جریمه دیرکرد برای اقساط معوق و بدهی نداشتیم این امار به چند می رسید ؟

وقتی نزدیک به بیست درصد تسهیلات پرداختی سررسید گذشته هست با حذف جریمه دیرکرد این درصد چه قدر نوسان خواهد داشت ؟

اصلا وجه التزام حرام و اشکال شرعی داشته باشه ، بزرگان و مدرسین و علما چه پیشنهادی برای ترغیب بدهکاران به پرداخت بدهی خود دارند ؟

وقتی برای هر گناهی خدا یک عذاب در نظر گرفته چه طور نباید  تنبیهی برای عدم تعهدات بدهکاران بانکها در نظر گرفت ؟

وقتی سیستم مدیریت کشور ما تافته جدا بافته از همه اوصول و مبانی مدیریت هست چه راهکاری می شه برای دوری از اشکالات شرعی وجه التزام و داستان ربا در شبکه بانکی پیشنهاد کرد ؟

ابا می تونیم به کسی که بدهکار بانک بگیم که چون به موقع  و در سررسید اقساط خودت پرداخت نکردی دیگه بهت تسهیلات نمی دیم ولی ازت دیرکرد اقساط معوق هم ازت نمی گیریم ؟

ایا می تونیم به کسی که بدهکار بانک بگیم که چون به موقع  و در سررسید اقساط خودت پرداخت نکردی بیا همه اقساط اینده خودت یکجا تسویه کن و پول بانک پس بده ؟ ولی در عوض ازت دیرکرد نمی گیریم ؟

ایا می تونیم به کسی که بدهکار بانک بگیم که چون به موقع  و در سررسید اقساط خودت پرداخت نکردی دیگه در هیچ بانکی اجازه دریافت تسهیلات نداری ؟ولی در عوض ازت دیرکرد نمی گیریم ؟

ایا می تونیم به کسی که بدهکار بانک بگیم که چون به موقع  و در سررسید اقساط خودت پرداخت نکردی از حسابت در فلان بانک یا فلان دارایی شما برداشت می کنیم و بدهی شما در بانک دیگر تسویه می کینم ؟ولی در عوض ازت دیرکرد نمی گیریم ؟

ایا می تونیم به کسی که بدهکار بانک بگیم که چون به موقع  و در سررسید اقساط خودت پرداخت نکردی اب و برق و گاز و … شما رو قطع می کنیم ؟ ولی در عوض ازت دیرکرد نمی گیریم ؟

ایا می تونیم به کسی که بدهکار بانک بگیم که چون به موقع  و در سررسید اقساط خودت پرداخت نکردی حقوق ماهانه و یارانه دریافتی بهت پرداخت نمی کنیم و به حساب تسهیلات دریافتی واریز می کنیم ولی در عوض ازت دیرکرد نمی گیریم ؟

ایا می تونیم به کسی که بدهکار بانک بگیم که چون به موقع  و در سررسید اقساط خودت پرداخت نکردی اجازه خرید و فروش و انتقال هیچ ملک و دارایی نداری ولی در عوض ازت دیرکرد تسهیلات نمی گیریم ؟

اصلا نمی شه مراجع نظرشون صراحتا درباره کار کسی که پول بیت المال پس نمی ده به مردم بفرمایند تا شاید این طوری عده ای که تابع فتوای مراجع هستند ملزم به ایفای تعهدات معوق خودشون بشند ؟ در عوش بانکها دیرکرد و وجه التزام نگیرند ؟

مشتری داریم که میلیاردی تسهیلات با نرخ زیر 12 درصد گرفته  ، می گیم و خواهش می کنیم جون مادرت بیا بدهی خودت بده داره کمر بانک می شکنه وچند تا مثل شما بد حسابی کنند  در بانک تخته می شه در جواب خواهش ما می گه دیرکردش می دم (که به  18 درصد نمی رسه ) بیام تسهیلات جدید  بگیرم بیست و چند درصد ؟ ! اگه تونستید ازم پول بگیرید اخرش 18 درصد بهتون می دم چرا باید زود بدهی خودم بدم چند سال دیگه می دم شما می تونی برو  زودتر بدهی خودت یک جور وصول کن ….

می ریم دادگاه باید دو سه سال منتظر بمونیم تا رای براش بگیریم البته تا اون موقع اگه دارایی ارزشمند قابل ظبط داشته باشه ؟

اداره ثبت هم که امار املاکش نمی ده ؟

بانکها هم خودشون برای بدهی ما خراب نمی کنند و با وجود بدهی معوق در بانک دیگر بهش تسهیلات پرداخت می کنند ؟

ختم کلام این هست که ، عزیم ما هیچ کاری نمی توینم بکنیم مگر اینکه دیرکرد بگیریم و یا تصمیم بگیریم به فکر یک کار دیگه باشیم که اشکال شرعی بهش وارد نباشه ؟

 

مهدی صمدی

کارمند بانک صادرات و دانشجوی دکتری مدیریت مالی هستم . علاقه مند به مباحث بانکی ، بازارهای مالی ، بورس و سهام و مدیریت منابع انسانی و ...

More Posts

 1. oooooooooo
  سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ -- ۰۹:۵۴

  بر سه زار وام ازدواج پدر مردمودر میارید
  70 درصد وامارو خودتون میگیرید
  ……..
  خودتونم یه راهی براش پیدا میکنید
  کم پارتی بازی نمیکنید
  مظلوم نمایی هم که میکنید
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 2. پنج شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ -- ۱۹:۴۲

  واااااای چقدر یک طرفه به قاضی رفته این دوست عزیز !!!! درونمون خودمون رو می سوزونه و بیرونمون دیگران رو !!!!!
  مطلب تامل برانگیزی نوشته بودید …