تراکنش های شاپرک

شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴ -- ۲۱:۳۵

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی در مورد تعداد تراکنش‎های پرداخت با مدیریت شاپرک در کشور منتشر کرده است، در طول 5 ماهه ابتدایی امسال، حدود 3.9 میلیارد تراکنش بانکی از طریق این شبکه انجام شده و در کل مبلغی حدودی 393 هزار میلیارد تومان در این تراکنش‎ها جابه جا شده است. کل نقدینگی کشور حدود 800 هزار میلیارد تومان است و می‎توان با استناد به این آمار نتیجه گرفت که در 5 ماهه اول امسال تقریبا نیمی از نقدینگی کشور بر بستر شاپرک دست به دست شده است.
بر اساس داده‎های این آمار؛ حدود 1.7 میلیارد از تراکنش‎های انجام شده در این مدت در استان تهران انجام شده و حدود 2.1 میلیارد تراکنش هم به سایر استان‌های کشور اختصاص دارد.
دستگاه‎های کارتخوان پادشاه پرداخت کارتی
نکته جالبی که در این گزارش بانک مرکزی می‎شود مورد توجه قرار داد نسبت سهم هر کدام از شیوه‎ها و ابزارهای پرداخت از این تراکنش‎هاست. دقت در این آمار برای ما روشن می‎کند که با وجود گسترش روز افزون استفاده از دستگاه‎های موبایل و تلاش‎های بانک‎ها برای گسترس خدمات همراه بانک و سایر خدمات، دستگاه‎های کارتخوان در حوزه پرداخت کارتی کشور همچنان حاکم بلامنازع این حوزه باقی مانده‎اند. چرا که بر اساس داده‎های این گزارش تراکنش‌های شاپرک در این مدت عمدتا از طریق پایانه‌های فروش (دستگاه‎های کارتخوان) انجام شده، است. بر این اساس حدود 3.9 میلیارد تراکنش از تعداد کل تراکنش‎های شاپرکی در این 5 ماهه مربوط به دستگاه‎های کارتخوان بوده است. اما مسئله جالب‎تر سهم تراکنش‎های کارتی از مبلغ این تراکنش‎ها است. هر چند حدود یک میلیارد تراکنش از حدود 4 میلیارد تراکنش شاپرکی در این مدت به ابزارهایی غیر از کارتخوان‎ها اختصاص یافته است اما نزدیک به 367 هزار میلیارد تومان ار 393 هزار میلیارد تومان کل مبلغ تراکنش‎ها به وسیله کارتخوان‌ها مبادله شده و تنها 26 هزار میلیارد تومان از طریق دیگر ابزارها جابه‎جا شده است.
در پنج ماهه نخست سال جاری حدود یک میلیارد تراکنش در دو بخش موبایل و اینترنت انجام شده است به طوری که حدود 730 میلیون تراکنش از طریق موبایل و 290 میلیون هم به وسیله اینترنت بوده است.

منبع: ITanalyze.com

پ . ن : اگه اشتباه نکنم برای هر تراکنش کارتی میانگین مبلغ حدود صد و بیست هزار تومان و برای ترکنش های غیر کارتی میانگین مبلغ کمتر از سی هزار تومان هست .

این فرصتی می تونه باشه برای بانکهایی که بتونند از این فاصله برای بهره مندی از منابع و داشتن منافع بیشتری استفاده کنند .

هزینه های تراکنش های غیرکارتی در شاپرک  اختلاف قابل توجهی با تراکنش های نقدی و کارتی داره که این شاخصه هم می تونه باعث کاهش هزینه های بانک بشه که باید با ایجاد ظرفیتهایی این رغبت در مشتریان ایجاد کرد که از این مجرا تراکنش های خودشون انجام بدند .

مهدی صمدی

کارمند بانک صادرات و دانشجوی دکتری مدیریت مالی هستم . علاقه مند به مباحث بانکی ، بازارهای مالی ، بورس و سهام و مدیریت منابع انسانی و ...

More Posts

هیچ دیدگاهی تا اکنون ثبت نشده است.